U crnogorskim bankama je u martu u prosjeku bilo 536,6 miliona eura likvidnih sredstava ili 7,1 odsto niže u odnosu na mjesec ranije. Koeficijenti likvidnosti, na dnevnoj i dekadnoj osnovi, za bankarski sistem u cjelini bili su, navode iz ove institucija, iznad propisanih minimuma. I pored smanjenja ova likvidna sredstva su u martu ove u odnosu na isti mjesec prethodne godine viša za 31,1 odsto. Obavezna rezerva banaka kod CBCG iznosila je 164 miliona eura na kraju marta tekuće godine. Na mjesečnom i godišnjem nivou, izdvajanje banaka je bilo niže za 1,1 odsto. Od ukupne obavezne rezerve, na računu u zemlji izdvojeno je 69, u državnim zapisima 23,9 , a na računu Centralne banke u inostranstvu 7,1 odsto.
U crnogorskim bankama je u martu u prosjeku bilo 536,6 miliona eura likvidnih sredstava ili 7,1 odsto niže u odnosu na mjesec ranije, pokazuju podaci Centralne banke.
Koeficijenti likvidnosti, na dnevnoj i dekadnoj osnovi, za bankarski sistem u cjelini bili su, navode iz ove institucija, iznad propisanih minimuma.
- I pored smanjenja ova likvidna sredstva su u martu ove u odnosu na isti mjesec prethodne godine viša za 31,1 odsto, konstatovano je u Biltenu CBCG.
Obavezna rezerva banaka kod CBCG iznosila je 164 miliona eura na kraju marta tekuće godine.
- Na mjesečnom i godišnjem nivou, izdvajanje banaka je bilo niže za 1,1 odsto. Od ukupne obavezne rezerve, na računu u zemlji izdvojeno je 69, u državnim zapisima 23,9 , a na računu Centralne banke u inostranstvu 7,1 odsto, navodi se u izvještaju regulatora.
Deset banaka iskoristilo je mogućnost izdvajanja dijela obavezne rezerve u državne zapise koji su dostigli 39,2 miliona eura na kraju marta 2011. godine.